You are viewing a preview version of this site. The live site is located at: https://holocaustcentre.com

We Gratefully Acknowledge our
Neuberger HEW Sponsors
 

PRESENTING SPONSOR


 
MEDIA SPONSORS


 

 
IN KIND SUPPORT

 

 


YOUNG PROFESSIONAL PROGRAM SPONSORS

 

David and Rose Brown Fund at the Jewish Foundation
 
The Sam & Gitta Ganz Family Foundation

Dorothy & Pinchas Gutter, in memory of his twin sister, Sabina
 
The Gerald Schwartz & Heather Reisman Foundation
 
KEYNOTE SPEAKER SPONSORS

 

Robin & Eran Hayeems
 

 

FILM SPONSORS

 

The Cohen Family Charitable Trust

 

Anita Ekstein, in loving memory of Frank Ekstein z"l

 

Ruth Ekstein & Alan Lechem, in honour of her mother Anita Ekstein, Holocaust survivor


The Gottdenker Family Trust, in memory of the Gottdenker and Zuckerbrot family members who were murdered in the Holocaust and those who survived and since passed

 

The Greenbaum Family, in memory of Morris Greenbaum z”l
 

The Koschitzky Family


Perri-Ann & Charles Magerman
 

Rochelle Rubinstein, in memory of her parents, Bill & Judith Rubinstein
 

Larry & Judy Tanenbaum Family Foundation
 

The Howard and Carole Tanenbaum Family Charitable Foundation
 

Torkin Family Fund at the Jewish Foundation of Greater Toronto, in memory of Jennie and Frank Krystal

 

V!VA Thornhill Woods Retirement Community in memory of victims of the Holocaust and as a tribute to Holocaust survivors and their families
 

 

 

 DIALOGUE FOR DESCENDANTS PROGRAM SPONSOR
 

Dori & Ari Ekstein and family, in loving memory of their inspiring parents, David and Mina Rawa, Holocaust survivors
 

Lisa Richman & Steven Kelman, in memory of her father, Joseph Richman, a Hungarian Holocaust survivor

 

 

EDUCATION SPONSORS
 

Anonymous, in memory of Carl & Cesia Mahler by their children, grandchildren and great-grandchildren
 

The Axler, Glazer and Lang families, in memory of Feiga & Mozes Glazer, Holocaust survivors
 

Judy & Joel Dimitry, Brenda & David Dimitry, Carol & Saul Dimitry

 

Wendy & Elliott Eisen

 

Stella & Peter Ekstein, in honour of Anita Ekstein

 

Phyllis & Ab Flatt Family Endowment Fund
 

DH Gales Family Charitable Foundation of Toronto
 

Marika Glied, Sherri Glied & Richard Briffault, Tammy Glied & Robert Beliak, Michelle Glied-Goldstein & Allan Goldstein, in memory of Bill Glied, z"l
 

The Lillian and Norman Glowinsky Family Foundation  
 

Sharon & Norman Gottleib, in loving memory of Josef and Pauline Krystal
 

Rina & Irv Gottesman, in memory Carol & Herman Gottesman and Shoshana and Sam Rotenberg
 

Zelda Korenblum and family, in loving memory of Henry Korenblum z”l and his relatives who perished in the Holocaust
 

Mary Ann & Willie Handler, in memory of Ela & Shifra Handler
 

Arla & Tzvi Litwin, in honour of Nate Leipciger
 

Edna & David Magder
 

Naomi & David Mansell
 

Leanne & David Matlow
 

Bonnie & Larry Moncik and Eleanor & George Getzler and their families, in loving memory of their parents Abraham and Ida Moncik
 

Darren Rabie and family
 

Jill & Joel Reitman
 

Shael Rosenbaum
 

Sonia & Gerry Rowan, in memory of David & Susan Weiner z”l
 

Stacey Shein & Mayeer Pearl
 

Morli Shemesh & Marc Bissell

 

The Nathan and Lily Silver Family Foundation

 

Celine Szoges, in memory of her grandparents, Johan Spitznagi & Elizabeth Schwartz of Budapest, Hungary

 

Dorothy Tessis and family, in memory of Yadzia & Zenek Wajgensberg and their families who perished in the Holocaust
 

Charlotte & Kenneth Tessis in memory of her mother Renee Appel, her grandparents Selma & Oscar Lang and uncle Siegfried Lang, Holocaust survivors, and her father Charles Appel, Holocaust liberator and in memory of Kenneth’s parents, Dena & Joseph Tessis
 

Nanci & Phillip Turk

 

Rosie Uster, Phyllis Gould and Sandra Srebrolow, in loving memory of their parents, Helen & Mayer Fogel

 

Sally & Mark Zigler, in honour of their parents, Fanny & Bernard Dov Laufer and Etty & Salo Zigler

 

 

DONORS

 

Clare Adam

Orit & Darren Albert

Theodore Batcher

Keith Bates

Cheryl & Ken Bernknopf

Grace Cale

Harriet Cooper

Helen Daniels

Audrey Diamant

Janette & Michael Diamond

Alex Eisen

Shelley & Steve Ekstein

Linda Ennis

Paula Feig

Sylvia & Eddie Fisch

Mark Gans

Sharon Gazit

Pasha Gill

Susan Goldberg

Sandi Halpern

Magda Hilf

Agnes Herczeg

Eileen & Mark Jadd

Fuad Jawaid

Linda Kahn

Alfred Kwinter

Dahlia & Paul Lang

Janice & Howard Langer

Myrna Levy

Sharla Lichtman

Merkur Charitable Foundation

Gail Midanik

Henza Miller

Faye Minuk

Marc Mydlarski

Steven Nador

Grace Olds

Heather Ordon

Paula & Barry Oretsky

Nathan Peck

Ralph Rabinowicz

Doris & Rammy Rochman

Dr. Toby Rose & Leslie M. Klein

Julie Rowan

Debra-Meghan Sanft

Eleonor Scharf and family

Joanne & Mark Scharf

Mary Siklos

Dara Solomon & Jay Rosenthal

Miriam & Arnold Spevack

Susan Spier

Nancy Sternberg

Helen Stollar

Alan Sugarman

Glenda & Alan Wainer

Ruth Wilansky

Shirley & Ernest Wolkin

David Zarek

Tracy & Jonathan Zepp

 

2020 HOLOCAUST EDUCATION WEEK

 

SARAH AND CHAIM NEUBERGER HOLOCAUST EDUCATION CENTRE 

 

Chair
Glennie Lindenberg 
 
Immediate Past Chair
Shael Rosenbaum 
 
Advisory Council
Toby Abramsky
Naomi Azrieli
Barbara Bank
Lou Greenbaum
Abe Glowinsky
Pinchas Gutter
Jessica Yakubowicz Herzig
Morris Perlis
Ariella Rohringer
Fran Sonshine
Jody Spiegel
Allan Weinbaum 
 
Executive Director
Dara Solomon 
 
Managing Director
Carson Phillips, Ph.D. 
 
Manager, Public Programs (on leave)
Rachel Libman 
 
Manager of Education, Outreach and Communications
Michelle Fishman 
 
Fundraising Manager
Tracy Zepp
 
Programs and Education Assistant
Daniel Panneton 
 
Gedenkdiener
Elias Kasper

 

UJA FEDERATION OF GREATER TORONTO 

Chair of the Board
Warren Kimel 
 
Vice Chair
Linda Frum 
 
President & CEO
Adam Minsky 

 

2020 HOLOCAUST EDUCATION WEEK 

Chair
Ken Bernknopf
 
Volunteers
Toba Abramczyk
Gail Avinoam
Faye Blum
Sharon Chodirker
Eric Cohen
Jennifer Daly
Audrey Diamant
Dori Ekstein
Elisa Garay
Tracie Graff
Nicole Greenwood
Karen Igra
Audrey Joseph
Shari Kagan
Joy Kohn
Karen Lasky
Tammy Lindover
Arla Litwin
Samantha Manis
Naomi Parness
Darren Rabie
Brad Rabins
Lisa Richman
Rammy Rochman
Doris Rochman
Juila Rowan
Mara Shapiro
Sandi Silver
Neri Slan
Guido Smit
Shaindey Starr
Regan Tessis
Alan Wainer 

 

DIALOGUE FOR DESCENDANTS 

Dori Ekstein, Co-Chair
Alan Lipszyc, Co-Chair
Isaac Applebaum
Ken Bernknopf
Faye Blum
Marlene Brickman
Michelle Glied-Goldstein
Karen Lasky
Arla Litwin
Lisa Richman
Rammy Rochman
Doris Rochman
Dorothy Tessis
Alan Wainer 
 

LEGACY SYMPOSIUM 

Anna Frankel, Co-Chair
Noah Waksman, Co-Chair
Elizabeth Banks
Jillian Rodak
Brenna Singer
Hanna Schacter
Leore Zecharia
Aliza Zigler
Jade Zylberberg 
 
Design
Field Trip & Co.